Tavan Fiyat Uygulaması

Tavan Fiyat Uygulaması 2018-02-07T19:20:52+03:00

tavan fiyat uygulaması

Geçtiğimiz Mart ayında Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamasından sonra Türkiye’deki milyonlarca sürücünün beklediği ve bilinen ismiyle “tavan fiyat uygulaması”nın detayları sonunda ortaya çıktı. 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yasayla birlikte artık risk derecesi 1. basamak yani en yüksek olan sürücü bir senelik trafik sigortası primi için en fazla 2.137 TL ödeme yapacaktır.

Belirlenen tavan fiyatlarda İstanbul Türkiye genelindeki en riskli il olarak seçilmiş olup 1. basamak sürücüleri için en fazla 2.137 TL 7.basamak sürücüler için ise en fazla 470 TL sigorta primi çıkartılabilmektedir. Kocaeli, Ankara ve Bursa ise İstanbul’dan sonra en riskli iller olarak belirlenmiştir. Örneğin, Ankara’daki bir sürücü eğer 1. basamakta yer alıyorsa en fazla 2.078 TL, en düşük basamakta ise en fazla 457 TL prim ödemesi yapacaktır.

Yayınlanan genelgeye göre tavan fiyatlarında Mayıs 2017’den itibaren her ay düzenli olarak %1 artış yapılacaktır. Bunun yanında genelgenin geçerlilik süresi ise 31.12.2017 tarihi olarak belirlenmiştir.

Sisteme İlk Defa Giriş Yapan Sürücü Ne Kadar Trafik Sigortası Ödeyecek?

Bu yeni uygulamayla birlikte son iki senedir artış gösteren trafik sigortasında ortalama %20 indirim sağlanmış olacak. Sürüş hayatına 4. basamakta başlayan sürücülerin azami prim fiyatları ise İstanbul’da 855 TL olarak belirlenirken bu rakam Türkiye genelinde 806 TL olarak görülmektedir. Diğer bir deyişle trafiğe ilk defa çıkıyor ve İstanbul’da yaşıyorsanız trafik sigortası için ilk yıl ödeyeceğiniz en yüksek miktar 855 TL olacaktır.

Yeni açıklanan indirim tablolarında diğer dikkat çeken bir unsur ise İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri’nin tavan fiyat uygulamasında temel şehirler olarak değerlendirilmesi ve bu fiyatlar belirlenirken hiçbir indirim veya artırımdan etkilenmeyeceği gerçeğidir. Buna göre bu illerden birinde yaşayan ve sisteme yeni girmiş bir sürücünün ödeyeceği en yüksek prim 807 TL olarak belirlenmiştir.

En düşük risk seviyesinde olan ve sigorta primleri hesaplanırken %5 indirim alacak iller ise Aydın, Tokat, Sinop’un da aralarında bulunduğu 19 ili kapsamaktadır. Bir üst basamakta olan ve %4 indirimden faydalanacak illerde ise Balıkesir, Edirne, Van gibi iller göze çarpmaktadır.

Trafik Sigortasında Hangi İlde Ne Kadar İndirim Uygulanmaktadır?

%5 İndirim Uygulanan İller: Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari, Kilis

%4 İndirim Uygulanan İller: Niğde, Nevşehir, Kahramanmaraş, Çankırı, Kırklareli, Uşak, Van, Yozgat, Bartın, Karaman, Balıkesir, Edirne, Afyon, Şırnak, Amasya, Ağrı, Manisa

%3 İndirim Uygulanan İller: Erzincan, Mersin, Gaziantep, Elazığ, Zonguldak, Sivas, Bolu, Siirt, Aksaray, Çorum, Muş, Batman, Bilecik, Bitlis, Kırşehir, Iğdır, Gümüşhane, Artvin

%2 İndirim Uygulanan İller: Denizli, Diyarbakır, Konya, Bayburt, Kırıkkale, Giresun, Malatya, Antalya

%1 İndirim Uygulanan İller: Sakarya, Düzce, Eskişehir, Ordu, Trabzon, Tekirdağ, Bingöl, Rize, Adana, Samsun, Karabük

İndirim veya Artırım Uygulanmayan İller: İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri

%3 Artırım Uygulanan İller: Kocaeli, Ankara, Bursa

%6 Artırım Uygulanan İller: İstanbul