Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Gerek Türkiye’de gerek global ölçekte hızla yayılan dijitalleşme, pek çok artısının yanı sıra hem kurumsal hem de bireysel bazda çok sayıda risk içeriyor. Türkiye’de hemen hemen herkes evlerindeki bilgisayarlardan ya da akıllı telefonlarından internete erişiyor, kredi kartlarıyla dijital ortamda alışveriş yapıyor, tüm bilgileri bilgisayarlarında saklıyor. Her geçen gün de teknolojinin ve bu teknolojilere erişilebilirliğin artmasına bağlı olarak, bilişim sistemlerine yönelik işlenen suçlar da artıyor. Geçen yıl Avrupa’ya düzenlenen siber saldırıların %77’sinin hedefinde Türkiye vardı.

Türkiye’nin önemli sigorta şirketlerinden biri olan Anadolu Sigorta, siber suç kaynaklı kayıpların önüne geçmek için geliştirdiği ‘Bireysel Siber Güvenlik Sigortası’ ile sigortalıları bu risklerden koruyor, veri sızıntıları ve ihlallerinin potansiyel hasarlarına karşı yenilikçi bir yaklaşım sunuyor.

UYGUN FİYAT, GENİŞ TEMİNAT

İnternetin ve dijitalleşmenin herkes için vazgeçilmez olduğunu ve hayatın her alanına yayıldığını hatırlatan Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, bu sürecin çıktılarından biri olarak siber risklerin kimi zaman oldukça büyük kayıplara yol açabildiğine işaret etti. Özellikle son yıllarda hızla artan siber saldırıların, kurumların yanında bireyleri de hedef aldığını belirten Koç, “Siber saldırılar sonucunda gerçekleşen kayıpların boyutları her geçen gün artıyor. İnternete ulaşımın artması ve kolaylaşmasıyla, önümüzdeki dönemde bu saldırıların şiddeti ve sıklığının da artması bekleniyor” dedi.

Anadolu Sigorta olarak bu risklerin önüne geçmek için Bireysel Siber Güvenlik Sigortası’nı hayata geçirdiklerini söyleyen Koç şöyle devam etti: “Bireysel Siber Güvenlik Sigortası poliçesi, kişisel bilgi hırsızlığı ve siber saldırılara karşı kişinin kendini korumasına yardımcı olan internet taraması ile birlikte, siber risklerden ötürü kaynaklanabilecek maddi mağduriyetin giderilmesi ve danışmanlık hizmetini kapsıyor. Oldukça uygun fiyatla satışa sunduğumuz Bireysel Siber Güvenlik Sigortası, geniş kapsamlı teminatıyla öne çıkıyor.” Anadolu Sigorta Bireysel Siber Güvenlik Sigortası teminatı kapsamında Hukuksal Danışmanlık Hizmeti, Kimlik Hırsızlığı, Online Saygınlığa Zarar Verilmesi (E-Reputasyon), E-Alışveriş, Ödeme Araçlarının Hileli Kullanımı, internette geçmişe yönelik güvenlik taraması ve raporlama hizmeti içeren Anadolu Siber Güvenlik Hizmetlerini sunuluyor. Anadolu Siber Güvenlik raporu ile bir tehdit oluşmadan önce, aylık olarak Dark ve Deep Web üzerinde müşteri rızası dışında kullanımda olabilecek kişisel verilere karşı, verilerini izlemek ve ilgili verileri korunma amaçlı müşterilere aksiyon planları sunulmaktadır.

Teminat kapsamında “Dark Web” ve “Deep Web” üzerinden poliçe süresinde ve 7/24 poliçe izlenebilen kişisel veriler aşağıdadır.

 • 10 adede kadar banka veya kredi kartı numarası
 • 10 adede kadar banka hesap numarası
 • 10 adede kadar e-posta adresi
 • 10 adede kadar telefon numarası
 • 1 adet TC pasaport numarası
 • 1 adet Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası
 • 1 tane ehliyet numarasıBu hizmetimiz temel olarak aşağıdaki iki bölümden oluşmaktadır.
  • Geçmişe Yönelik Veri Kontrolü (Historical Check)  – Sigortalılarımız, kendi rızaları ile izlenmesini ve kontrolünü istedikleri kişisel verilerini platforma kaydettiğinde, bu veriler “Dark Web” ve “Deep Web” üzerinde veri tacirlerinin ticaretine konu olabilecek alanlarda sorgulanacak, sigortalının ilk veri kayıt işlemi sonrasında platforma eklediği yeni verileri de bu kontrole dâhil edilecektir. Bu veriler aylık ve periyodik olarak sigortalılarımız ile paylaşılacaktır.
  • Sürekli İzleme (Ongoing Monitoring) – Sigortalılarımızın kendi rızaları ile izlenmesini istedikleri kişisel verilerin tümü, poliçe süresi boyunca ve 7/24 “Dark Web”ve “Deep Web” üzerinde taranarak sürekli sorgulanacaktır.  Kayıt edilmiş ve takibi istenmiş herhangi bir verinin tehlike altında olduğu tespit edildiğinde bu durum sigortalıya derhal SMS ve/veya E-posta kanalları ile haber verilecektir. Ayrıca, sigortalılara tavsiye niteliğinde bir önlem/aksiyon planı sunacaktır.
  1. Hukuki Danışma Çağrı Merkezi Hizmeti
  2. Kimlik Hırsızlığı
  3. Online Saygınlığa Zarar Verilmesi
  4. Online Alışveriş Anlaşmazlıkları
  5. Ödeme Araçlarının Çalınması ya da Hileli Kullanımı
  6. Online Alışveriş Anlaşmazlıkları
  7. Ödeme Araçlarının Çalınması ya da Hileli Kullanımı
2018-01-27T18:02:32+03:00